Opolskie Centrum
Demokracji Lokalnej

Opolskie Centrum
Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

Opolskie Centrum
Demokracji Lokalnej

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej

previous arrow
next arrow
Slider

Badanie warunków życia i jakości usług publicznych

Szanowni Państwo,

Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej od prawie 25 lat wspiera polskie samorządy przy realizacji ich najważniejszych wyzwań. Uważamy samorządność za jeden z największych sukcesów polskiej drogi do demokracji.

Cieszymy się z osiągnięć, ale dostrzegamy też niedociągnięcia i braki. Proponowana usługa badania warunków życia i jakości usług publicznych może przyczynić się do ograniczenia dwóch często spotykanych postaw, niezwykle szkodliwych dla kondycji polskiej samorządności:

— postawy mieszkańców:

„nie mam na nic wpływu – władza uważa, że wie lepiej, jak mi się żyje i czego mi potrzeba”;

— postawy władz samorządowych:

„mieszkańcy mają tylko wymagania i krytykują, ale sami nie chcą uczestniczyć w sprawach publicznych”.

Warto wykonać pierwszy ruch przełamujący szkodliwe stereotypy. Wyzwania rozwojowe stojące przed polskimi samorządami wymagają nie tylko poprawy kondycji ekonomicznej, ale także lepszego zrozumienia mechanizmów społecznych i budowania kapitału społecznego. Stawką w grze jest właśnie jakość życia i usług publicznych.

Badanie warunków życia jest narzędziem uniwersalnym i sprawdza się w gminach o różnej wielkości,zarówno w małych gminach wiejskich (np. Dębowa Łąka, woj. kujawsko-pomorskie, 3 244 mieszkańców) jak i w miastach (Biała Podlaska, woj. lubelskie, 58 000 mieszkańców).

folder – badanie warunków