• Zdobycie, uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy z zakresu szeroko rozumianej tematyki ochrony informacji niejawnych.
• Zapoznanie z podstawami ochrony informacji niejawnych międzynarodowych.
• Poznanie nie tylko podstawowych zasady ochrony informacji niejawnych, ale przede wszystkim przedstawienie w praktyce jak prawidłowo realizować obowiązki wynikające z obowiązujących w tym zakresie przepisów.
• Zdobycie umiejętności w zakresie prawidłowego rozpoznawania, klasyfikowania ewidencjonowania i oznaczania informacji niejawnych.
• Uzyskanie wiedzy na temat:
- Co to jest informacja niejawna, jak ją rozpoznać i jak odróżnić od innych tajemnic prawnie chronionych?
- Jak prawidłowo klasyfikować informacje niejawne?
- Jakie podmioty są zobowiązane do stosowania przepisów o ochronie informacji niejawnych?
- Jak wdrożyć i zorganizować w instytucji, firmie (jednostce organizacyjnej) system zapewniający ochronę informacjom niejawnym zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie wymogami w zależności od klauzuli tajności przetwarzanych informacji?
- Kto i w jakich okolicznościach oraz po spełnieniu jakich warunków może uzyskać dostęp do informacji niejawnych?
- Jakie prawa i obowiązki w zakresie ochrony informacji niejawnych obowiązujące przepisy nakładają na pełnomocnika ochrony oraz kierownika jednostki organizacyjnej?
- Jak pracować z informacjami niejawnymi (jak je wytwarzać, oznaczać, ewidencjonować przechowywać, udostępniać)?
• Zdobycie wiedzy o sposobie prowadzenia postępowań sprawdzających wobec osób ubiegających się o dostęp do informacji niejawnych, co będzie szczególnie przydatne dla pełnomocników ochrony oraz osób kandydujących na te stanowiska.
• Zapoznanie z tematyka dotyczącą sposobu prowadzenia postępowań sprawdzających wobec osób ubiegających się o dostęp do informacji niejawnych.
• Poznanie najczęściej występujących nieprawidłowości we wszystkich obszarach ochrony informacji niejawnych stwierdzone podczas kontroli prowadzonych przez ABW.
KPA, prawo administracyjne, organizacja urzędu, archiwa