1. Katalog osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego.
2. Postępowanie wyjaśniające – wzywanie do uzupełnienia wniosku, odpowiednie pouczenia, doręczenia.
3. Przeprowadzanie wywiadu środowiskowego – konieczność czy możliwość? Zasady przeprowadzania wywiadu, wymogi odpowiedniego zapisu w wywiadzie dot. świadczeń opiekuńczych.
4. Przesłanki negatywne.
5. Zaprzestanie prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestanie wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym jako przesłanki uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego przez rolnika.
6. Pobyt w hospicjum osoby niepełnosprawnej.
7. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – dorosłego dziecka rodzica ubiegającego się o świadczenie
8. Powierzenie opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny osobie zobowiązanej do alimentacji w dalszym stopniu.
9. Kryterium wieku.
10. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego i wieku. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego i renty.
11. Sprawowanie opieki nad małżonkiem a prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.
12. Przyczyny niesprawowania opieki a ocena podstaw do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.
13. Rezygnacja z zatrudnienia jako podstawowy warunek uzyskania prawa do świadczenia – ocena stanu faktycznego w sprawie wpływ faktu rejestracji jako osoby bezrobotnej na ocenę przesłanki rezygnacji z zatrudnienia, legitymowanie się orzeczeniami o całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji.
14. Zakres opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – ocena sprawowanej opieki.
15. Zakres obowiązku alimentacyjnego. Formy realizacji świadczeń alimentacyjnych – możliwość oceny realizacji obowiązku alimentacyjnego.
16. Pojęcie „opieki stałej” jako przesłanki uzyskania świadczenia. Funkcja świadczenia pielęgnacyjnego. Świadczenie dla pasierbicy.
17. Obiektywne względy uniemożliwiające wykonywanie obowiązków opiekuna.
18. Przyznanie świadczenia w części stanowiącej różnicę pomiędzy uzyskiwaną emeryturą, a kwotą świadczenia pielęgnacyjnego. Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego osoby mającej ustalone prawo do emerytury. Najnowsze orzecznictwo w kierunku braku możliwości przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego w sytuacji pobierania emerytury lub renty.
19. Zbieg świadczenia pielęgnacyjnego i ustalonego specjalnego zasiłku opiekuńczego – czynności dowodowe w postępowaniu. Jak informować o możliwości wyboru, w jaki sposób odbierać oświadczenia strony, jak prowadzić postępowanie administracyjne w kierunku zmiany i uchylenia decyzji.
20. Korzystanie z urlopu wychowawczego po urodzeniu niepełnosprawnego dziecka jako forma rezygnacji z zatrudnienia.21. Dopuszczalność ustalania daty powstania niepełnosprawności podczas rozpoznawania wniosku o przyznanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
22. Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności na podstawie specustawy.
23. Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego innym osobom zobowiązanym do alimentacji niż osoby spokrewnione w pierwszym stopniu.
24. Katalog osób uprawnionych do świadczeń opiekuńczych , tj. osób zobowiązanych do alimentacji zgodnie z przepisami Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
25. Wstrzymywanie wypłaty świadczeń rodzinnych.
26. Prawidłowe przeprowadzanie wywiadu środowiskowego na potrzeby świadczeń rodzinnych i opiekuńczych.
27. Prowadzenie postępowania wyjaśniającego zgodnie z kpa.
28. Nienależnie pobrane świadczenie pielęgnacyjne.
29. Ustalanie świadczeń nienależnie pobranych (prawidłowe pouczanie w decyzjach przyznających świadczenia).
30. Zmiana decyzji w sprawie świadczeń opiekuńczych. Konieczność prawidłowego wszczęcia postępowania.
31. Umożliwienie stronie wyboru świadczenia rodzinnego jako obowiązek organu.
32. Zmiana decyzji w związku z przedłużeniem ważności orzeczeń o niepełnosprawności.
33. Omówienie zmian przepisów obejmujących nowe zasady i uszczegółowienie zasad legalizacji pobytu uchodźców z Ukrainy, oraz kwestie dotyczące opiekuna tymczasowego, nowych zadań pieczy zastępczej, opiekunów tymczasowych.
Pomoc społeczna, zdrowie